ردیابی کالا در طول زنجیره‌ی تامین، از مهم‌ترین دغدغه‌های هر بنگاه اقتصادی است. سازمان ها به دنبال آن هستند که از زمان خرید مواد و ورود آن به کارخانه، ساخت محصول در طول خط تولید، تحویل آن به انبار و در نهایت خروج آن از انبار و فروش، اطلاعات کالا را با شماره منحصر به‌فردی ردگیری کنند.

این راهکار در انبارهای مکانیزه معتبر داخلی و خارجی بسیار مرسوم است و تمامی شرکتهای ارائه دهنده راهکارهای یکپارچه معتبر دنیا آن را به مشتریان خود ارائه می دهند. با اینکار هم دقت و سرعت انجام فرآیندها بالاتر می رود و هم سبب کاهش نیروی انسانی در انبار می شود.

مزیت‌های سیستم انبار مکانیزه:

  • کاهش بیش‌تر خطاپذیرى به دلیل کاهش دخالت نیروى انسانى و وارد نشدن دستى اطلاعات
  • دسته‌بندى دقیق اطلاعات
  • سرعت بالا به همراه صحت بیشتر
  • دسترسى آسان به اطلاعات واقعى در جریان روند توزیع و استفاده یک کالا
  • گزارش‌گیری‌های هوشمند از اطلاعات ثبت‌شده در سیستم
  • تحلیل‌های هوشمند با استفاده از سیستم هوشمند تجاری

 

 

موبایل سرویس انبار

مدیریت فرایندهای ورود، خروج، انبارگردانی و شمارش کالا با استفاده از فناوری‌های بارکد و RFID توسط این ماژول انجام می‌شود. سیستم موبایل سرویس انبار، از طریق مکانیزه‌ کردن عملیات ثبت اسناد ورودی، اسناد خروجی و ثبت شمارش کالا با استفاده از بارکد، قدرت مانور سازمان را در مدیریت عملیات مربوطه افزایش می‌دهد. با کاهش خطاهای احتمالی ثبت اطلاعات، به نگهداری اطلاعات سرعت بخشیده و کنترل دقیق‌تر عملیات را به‌شکل آنلاین و آفلاین فراهم می‌کند.

اطلاعات بیشتر

 

 

چاپ بارکد و رایت تگ انبار

این نرم‌افزار برای ایجاد کدشناسایی کالا در انبارها و ساخت الگوهای متناسب بارکد ، ساخت و طراحی لیبل خاص سازمان‌ها طراحی شده و با ماژول تدارکات لجستیک راهکاران یکپارچه است.

اطلاعات بیشتر

 

 

مدیریت بچ

برای نگهداری اطلاعات کالاهای تولیدشده، اطلاعات خط تولید، ویژگی‌های محصول، شیفت‌های تولیدی نیاز به بستری برای ذخیره اطلاعات داریم. سیستم مدیریت بچ تولید، ضمن یکپارچگی با سیستم‌های راهکاران همکاران سیستم، این اطلاعات را ایجاد و نگهداری می‌کند.

اطلاعات بیشتر

 

 

 

فناوری های قابل پیاده سازی در انبار مکانیزه

 

انبار مکانیزه مبتنی بر RFID :

فناوری RFID ، جدیدترین فناوری روز دنیا در حوزه ی انبار است که از قابلیت خوانش کالاها از راه دور و با سرعت بالا برخوردار است.
به‌وسیله‌ی فناوری RFID ، داده‌ها با استفاده از ابزار مناسبِ انتقال داده و ابزارهای خودکار یا ” Reader ” از کالاها در یک فاصله معین استخراج شده، گرفته و در زمان و مکان مورد انتظار در اختیارمان قرار می‌گیرد.
در این فرآیند کالاهای مجهز به tag و دارای شناسایی‌های منحصربه‌فرد خواهند بود. سیستم “Reader” از طریق امواج، شماره‌ی شناسایی تگ را روی کالاها مشاهده کرده، و بی‌نیاز از ارتباط مستقیم، آن را خوانده به شیوه‌های مناسب به داده‌های قابل استفاده در شبکه می‌افزاید.

انبار مکانیزه مبتنی بر بارکد :

با به‌کارگیری فناوری بارکد، الصاق بارکد، شناسایی کالاهای مرتبط به کمک بارکدخوان و مکانیزه‌ کردن انبار با صزف هزینه‌ی پایین امکان‌پذیر است.
درانبارها با استفاده از بارکد، شناسایی کالاها به سادگی امکان‌پذیر است و نیاز به متخصصین فنی انبار را کاهش می‌دهد. افزون‌بر این عملیات انبار از حالت دستی خارج شده و در پایان دوره نیز عملیات انبارگردانی به آسانی و با سرعت انجام می‌شود.
هم‌چنین اطلاعات موجودی کالا، موقعیت قرارگیری و مشخصات آن‌ها همیشه در دسترس است. صادرشدن قبض‌های انبار و تهیه‌ی گزارش‌‌های مورد نیاز مانند زمان سفارش مجدد برای هر قلم کالا نیز به راحتی از طریق سیستم انجام می‌شود.

 

 

فرآیند های پروژه انبار مکانیزه RFID در پتروشیمی لرستان

پتروشیمی لرستان، در پاسخ به نیازهایش راهکار مدیریت انبار مبتنی بر RFID راهکاران را به‌کار گرفت. با افزودن این راهکار با الصاق تگ RFID به محصولات در واحد بسته‌بندی، هر محصولی دارای شماره‌ی منحصر به فردی است که به کالا هویت می‌دهد؛ به این ترتیب، امکان پی‌گیری کالا از بسته‌بندی به انبار محصول و انجام عملیات داخلی انبار به‌شکل سیستمی و با بهره‌گیری از تجهیزات الکترونیکی با دقت و سرعت درخور توجهی انجام می‌شود و شفافیت در زمان انتقال کالا بین انبارهای مختلف در این پتروشیمی را فراهم کرده است

 

 


انبار مکانیزه RFID

انبار مکانیزه بارکد
تبادل داده‌ها بی‌نیاز از دید مستقیم تگ و تگ‌خوان به خط دید مستقیم نیاز دارد
نوع داده داده پویا با قابلیت خواندن / نوشتن داده ایستا فقط خواندنی
سرعت سریع، یک به چند ) قابلیت شناسایی بیشتر –از 300 تگ در ثانیه( به اپراتور بستگی دارد یک به یک
چرخه عمر عمر تگ‌ها طولانی است. با استفاده کهنه و فرسوده می‌شوند
انبارش داده زیاد محدود به کدهای عددی است
امنیت بالا پایین
حافظه استفاده از سه حافظه ذخیره‌سازی مجزا حدود 500 Bit با توجه به نوع تگ 25 کاراکتر
دوام و قابلیت تطبیق با شرایط محیطی امکان استفاده از عایق روی چیپ برای جلوگیری از ضربه، رطوبت و ساییدگی وجود دارد امکان استفاده از برچسب پرینت‌های خاص برای چسبندگی وجود دارد
نور مستقیم خورشید مانع از خواندن آسان و صحیح بارکد‌ها است

 

 

 

 

درباره مقایسه فناوری RFID و بارکد بیشتر بدانید …

 

 

 

 

 

سیستماتیک نبودن فرآیندهای دریافت کالا از تولید، تحویل فروش و انبارگردانی، سبب می‌شد تا فرآیند کار وقت‌گیر و نیازمند مغایرت‌گیری باشد.
اما با راهکار مدیریت انبار با RFID راهکاران، تمام فرآیندها مکانیزه شده‌اند و با استفاده از ترمینال دستی Hand Held تمامی محصولات تا بارگیری و تحویل قابل ردیابی است؛ به این ترتیب از خروج اشتباه و جابه‌جایی کالاها جلوگیری می‌شود. اکنون فرآیند کار سرعت و دقت گرفته و نظارت کامل و در لحظه‌ای‌ برای مدیران فراهم شده است.

 

 

حمید سیدیان

مدیر پروژه‌ی پیاده‌سازی راهکار، در پتروشیمی لرستان

 

 

 

 

ثبت درخواست دمو

 

سخت افزارهای مرتبط

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .